STANOVY
Vodní záchranné služby Českého Červeného kříže
Stanovy Vodní záchranné služby Českého Červeného kříže (dále jen VZS) upravují postavení, poslání a úkoly VZS, jejích členů a orgánů, principy organizačního uspořádání VZS a principy jejího hospodaření.
Další konkrétní vymezení práv a povinností členů a orgánů VZS v určených oblastech činností, upravují další příslušné vnitřní směrnice VZS.
Článek I.
Postavení a základní principy činnosti VZS
1. VZS je dobrovolným a nezávislým sdružením založeným ve smyslu ustanovení zák. č. 83/1990 Sb. ve znění později přijatých změn a doplňků a registrovaným u Ministerstva vnitra ČR dne 2. července 1990 pod č.j. VSP/1-1758/90-R, sdružujícím děti, mládež a dospělé občany, kteří dobrovolně respektují základní principy poslání a činnosti VZS a plní členské povinnosti stanovené těmito Stanovami a dalšími vnitřními předpisy VZS. Členy VZS mohou být i právnické osoby.
2. VZS jako právnická osoba je kolektivním členem Českého červeného kříže (dále jen ČČK) ve smyslu Stanov ČČK. Ve své činnosti vystupuje samostatně, vlastním jménem, s povinností dodržovat právní řád ČR, Stanovy a další vnitřní předpisy VZS a plnit povinnosti člena ČČK, vyplývající ze Stanov ČČK.
3. VZS je členem celosvětové organizace vodní záchrany - International Life Saving se statutem zakládajícího člena.
4. Při realizaci úkolů ČČK v oblasti zdravotnických, sociálních, záchranných a dalších humanitárních služeb dle § 7, odst. 3 Stanov ČČK spolupracuje VZS s orgány a dalšími organizačními složkami ČČK na základě koordinačních a smluvních vztahů. Přitom respektuje principy hnutí ČČK, včetně principu jednoty společnosti ČČK.
5. Sídlem VZS je Praha l, Thunovská 18.
Článek II.
Poslání a úkoly VZS
1. Posláním VZS je organizovat a provádět preventivní a záchrannou činnost a poskytovat první pomoc na bazénech, koupalištích, vodních plochách a tocích (dále jen vodních plochách) a v jejich bezprostřední blízkosti při sportovní a rekreační činnosti, v případech živelných katastrof a obecného ohrožení s cílem zabránit vážným úrazům, utonutím a ztrátám na materiálních hodnotách.
2. Při uskutečňování svého poslání spolupracuje s příslušnými orgány státní a místní správy a dalšími zájmovými organizacemi a institucemi, zabývajícími se poskytováním zdravotnických, záchranných, sociálních a dalších humanitárních služeb.
3. VZS vychovává své členy k úctě k humánním hodnotám společnosti a k uvědomělému plnění povinností při ochraně života a zdraví.
4. VZS rozvíjí svou činnost mezi mládeží.
5. VZS v rámci svého poslání plní zejména tyto úkoly:
a) aktivně se podílí na výuce obyvatelstva v poskytování první pomoci při záchraně tonoucích;
b) podílí se na zdravotnickém zabezpečování sportovních a rekreačních akcí na vodě podle stanovených podmínek a na základě vzájemné dohody s pořadatelem;
c) podílí se na provozu zařízení první pomoci provozovatelů sportovních a rekreačních zařízení v blízkosti vodních ploch. Zajišťuje bezpečnost návštěvníků, dozor na vodě a v její bezprostřední blízkosti a plní další úkoly stanovené provozními řády příslušných sportovních a rekreačních zařízení v rámci své specializace a zdravotní odbornosti. Doporučuje a pokud tak stanoví právní předpis, nařizuje správcům vodních ploch a provozovatelům sportovních a rekreačních zařízení opatření, zajišťující bezpečnost na koupalištích a v prostorách určených k rekreaci u vodních ploch. Upozorňuje na osoby, porušující zásady bezpečného pobytu u rekreačních vodních ploch;
d) spolupracuje s orgány řídícími záchranné akce při živelných pohromách a hromadných neštěstích;
e) podílí se na ochraně životního prostředí u vodních rekreačních ploch, upozorňuje provozovatele na jeho narušitele;
f) poskytuje náměty a podklady pro vydávání propagačního a instrukčního materiálu zaměřeného na bezpečný pobyt na vodě a kolem vody. Navrhuje s provozovatelem rekreačních vodních ploch jeho vhodné rozmístění a údržbu.
Článek III.
Členství ve VZS
1. Členem VZS se může stát každý občan, který dovršil v době registrace u příslušné Místní skupiny VZS (dále jen MS VZS) 7 let věku.
Členství VZS vzniká registrací u příslušné MS VZS po předchozím schválení přijetí za člena VZS Valnou hromadou MS VZS, výjimečně u Prezidia VZS
2. Součástí VZS jsou skupiny dětí a mládeže VZS.
3. Členem VZS - kvalifikovaným Záchranářem se může stát člen VZS, který splňuje potřebné morální, zdravotní, fyzické a odborné předpoklady a dosáhl v době zařazení do tohoto kvalifikačního stupně 18 let věku, a složil zkoušku odborné způsobilosti podle platného Vzdělávacího programu VZS.
4. Členem VZS - Mladým záchranářem se může stát člen VZS, který splňuje potřebné morální, zdravotní, fyzické a odborné předpoklady a dosáhl v době zařazení do tohoto stupně 7 let věku, a složil odborné způsobilosti podle platného Vzdělávacího programu VZS.
4. Zdravotní způsobilost záchranáře VZS posuzuje lékař.
Článek IV.
Základní práva a povinnosti člena VZS
1. Základní práva a povinnosti členů VZS vyplývají ze Stanov VZS a dalších vnitřních předpisů VZS.
2. Člen VZS má právo:
a) účastnit se jednání nejvyššího orgánu MS VZS, kde je registrován a po dovršení věku 18 let hlasovat.
U členů VZS od 7 do 17 let může hlasovat jejich zákonný zástupce.
b) Volit a být volen do všech orgánů VZS. Do funkcí spojených s hmotnou odpovědností může být volen člen VZS starší 18 let.
c) Osobně se účastnit jednání příslušného orgánu VZS v případech, kdy tento orgán projednává jeho činnost a chování a rozhoduje o jeho nárocích, právech a povinnostech, s právem vlastní obhajoby, včetně práva odvolání se k vyššímu orgánu VZS. Příslušný orgán VZS je povinen jej k tomuto jednání prokazatelně pozvat, s výjimkou případu, kdy člen vyjádřil předchozí písemný souhlas s jednáním bez jeho přítomnosti.
d) Obracet se s připomínkami, náměty, podněty a stížnostmi na příslušné orgány VZS a vyžadovat jejich řešení ve lhůtách stanovených vnitřními předpisy VZS.
e) Být držitelem průkazu člena VZS a nosit odznak VZS.
f) Nosit jednotné oblečení schválených vzorů.
g) Používat výstroj a vybavení, které je mu svěřeno k zajištění spolehlivého plnění uložených úkolů nebo výkonu služby.
h) Zrušit své členství ve VZS.
3. Člen VZS je povinen:
a) dodržovat Stanovy VZS a další platné právní předpisy související s činností VZS a prosazovat ve své činnosti člena VZS principy poslání VZS včetně principu jednoty VZS.
b) Platit členské příspěvky ve stanovené výši a termínu, předem dohodnutým způsobem.
c) Chránit majetek VZS.
d) Nepoškozovat svým chováním a vystupováním dobré jméno MS i VZS jako celku.
4. Dále je člen VZS v rámci poslání a činnosti VZS povinen:
a) poskytnout pomoc osobám ohroženým na životě a zdraví;
b) účastnit se služeb ve stanicích první pomoci VZS a dalších akcí VZS;
c) podrobit se ve stanovených termínech prověrkám znalostí, výkonnosti a posouzení zdravotní způsobilosti;
d) soustavně si doplňovat znalosti potřebné k výkonu VZS a pečovat o svou fyzickou připravenost;
e) pečovat o zapůjčený materiál, zejména dbát na to, aby nedocházelo k jeho zbytečnému poškození, svévolnému používání nebo zcizení.
Článek V.
Čestné členství
1. Čestným členem VZS se může stát na základě rozhodnutí Prezidia VZS:
a) člen VZS:
- při dovršení věku 60 let za předpokladu, že byl 15 let mimořádně aktivním členem VZS;
- který z vážných důvodů nemůže vykonávat činnost ve VZS, trvající déle než rok, za předpokladu, že byl 10 let aktivním členem VZS nebo se mimořádně zasloužil o mezinárodní spolupráci při organizaci a uskutečňování opatření k ochraně zdraví a životů lidí na vodních plochách nebo se mimořádným způsobem osobně podílel při záchranné akci VZS;
b) ostatní:
- jestliže se mimořádně zasloužili o rozvoj VZS;
- cizí státní příslušníci a organizace na základě rozhodnutí Prezidia VZS, jestliže se mimořádně zasloužili o rozvoj VZS a o mezinárodní spolupráci při organizaci a uskutečňování opatření na ochranu zdraví a životů lidí na vodních plochách nebo se mimořádným způsobem podíleli na záchranné akci VZS.
2. Práva čestného člena VZS:
a) být zvolen do orgánu VZS;
b) svou činností aktivně napomáhat rozvoji VZS.
Článek VI.
Disciplinární opatření
1. Za porušení základních povinností člena VZS podléhá člen disciplinárnímu řízení. V disciplinárním řízení může být uloženo jedno z disciplinárních opatření.
2. Disciplinárními opatřeními jsou:
a) výtka; za méně závažné porušení základních povinností člena VZS;
b) zákaz vykonávání funkce ve VZS až na dobu 1 roku; za závažné porušení základních povinností člena VZS;
c) vyloučení z řad členů VZS; za hrubé nebo opakovaně závažné porušení základních povinností člena VZS.
3. Disciplinární opatření navrhuje představenstvo MS VZS a ukládá je Valná hromada MS VZS. Proti rozhodnutí o udělení disciplinárního opatření má člen VZS právo se odvolat písemně do 30 dnů od jeho doručení k Prezidiu VZS.
4. Vyloučený člen MS VZS je povinen, do 15ti dnů po doručení konečného rozhodnutí o vyloučení, vrátit průkaz člena VZS a veškerý zapůjčený materiál.
5. Vyloučený člen VZS může být opětovně přijat za člena VZS po uplynutí 4 let od vyloučení. Příslušný vyšší orgán VZS může rozhodnout o zkrácení této lhůty, ne však více než o 2 roky.
Článek VII.
Organizační uspořádání VZS
1. Základní organizační jednotkou VZS je Místní skupina VZS (MS VZS), s minimálním počtem 5 osob, která je oprávněna, ve smyslu Registračního řádu VZS a v souladu s posláním a úkoly VZS, rozvíjet samostatně svou činnost a rozhodovat o otázkách svého vnitřního života. Přitom je povinna respektovat obecně závazné právní předpisy a vnitřní předpisy VZS.
2. Místní skupina VZS má jako organizační jednotka VZS právní subjektivitu dle ust. § 6 odst. 2 písm. c) zákona č. 83/1990 Sb. a je tedy ve smyslu dalších obecně závazných právních předpisů právnickou osobou.
MS VZS vzniká dnem její registrace u Prezidia VZS.
3. Místní skupiny VZS v rámci své působnosti, ve smyslu čl. I bodu 4 těchto Stanov, spolupracují v oblasti zdravotnických, sociálních, záchranných a dalších humanitárních služeb s územními orgány a organizačními složkami ČČK na základě koordinačních a smluvních vztahů.
4. Nejvyšším orgánem MS VZS je Valná hromada složená ze všech členů MS VZS, kterou svolává představenstvo MS VZS nejméně jednou do roka.
Valná hromada rozhoduje usnesením. Je způsobilá usnášet se, je-li přítomna nadpoloviční většina členů, usnáší se prostou většinou hlasů přítomných delegátů.
V případě nutnosti může být představenstvem na žádost nejméně 60% členů nebo Prezidia VZS, svolána mimořádná Valná hromada.
5. Valná hromada MS VZS:
a) volí a odvolává předsedu, jednatele, pokladníka a 1 až 3 revizory, volí delegáty na Republikové konference VZS;
volební období uvedených funkcionářů MS VZS je čtyřleté;
b) schvaluje zprávu o činnosti MS VZS, zprávy revizorů, jejich součástí je stav účtů, pokladny a účetní uzávěrka;
c) schvaluje rozpočet a hlavní směry činnosti MS VZS;
d) schvaluje návrhy na udělení vyznamenání VZS a ČČK;
e) rozhoduje o registraci nových členů VZS;
f) schvaluje usnesení o zrušení členství ve VZS;
g) rozhoduje o nakládání s majetkem ve vlastnictví MS VZS;
h) rozhoduje o návrhu na zrušení MS VZS a schvaluje návrh na vypořádání pohledávek, závazků a majetku ve vlastnictví MS VZS.
6. Činnost MS VZS v období mezi konáním Valných hromad řídí představenstvo MS VZS, které se skládá z předsedy, jednatele, pokladníka a případně dalších členů MS VZS.
7. Představenstvo MS VZS zejména:
a) řídí činnost MS VZS v rámci schváleného rozpočtu a hlavních směrů činnosti;
b) spravuje majetek MS VZS, vč. zapůjčeného Prezidiem VZS;
c) připravuje návrhy rozpočtu a plánu činnosti a další návrhy pro jednání Valné hromady MS VZS;
d) svolává jednání Valné hromady MS VZS a připravuje její program;
e) v případě nutnosti doplňuje stav členů představenstva, kooptuje potřebný počet jeho členů z řad členů MS VZS.
Kooptace člena představenstva podléhá schválení na nejbližší Valné hromadě MS VZS.
f) plní úkoly přenášené na MS VZS Prezidiem VZS.
8. a) Předseda svolává schůze představenstva, předsedá jim, řídí činnost MS VZS a zastupuje ji navenek a podepisuje dokumenty v rámci působnosti představenstva a MS VZS.
V nepřítomnosti je zastoupen jím pověřeným zástupcem.
b) Jednatel zejména vede agendu MS VZS a připravuje výroční zprávu, kterou předkládá představenstvu a Valné hromadě VZS.
c) Pokladník zodpovídá za vedení účetnictví MS VZS, spravuje její jmění a podává představenstvu a Valné hromadě zprávu o hospodaření.
d) Další případní členové představenstva zastávají funkce a plní úkoly, kterými je pověří představenstvo MS VZS.
9. Revizoři nemohou být členy představenstva. Mají právo provádět revize, kdykoliv to uznají za potřebné, jsou však povinni alespoň jednou za rok zkontrolovat účty a výkazy o jmění MS VZS, zkontrolovat pokladnu a majetek, srovnat je se skutečným stavem a podat o tom zprávu představenstvu a Valné hromadě.
10. Místní skupina zaniká :
a) na základě usnesení Valné hromady;
b) na základě usnesení Prezidia VZS, pokud porušuje hrubým způsobem Stanovy VZS nebo povinnosti, které má VZS jako kolektivní člen ČČK.
O vlastním majetku zaniklé MS VZS rozhoduje po vyrovnání všech jejich závazků a pohledávek poslední Valná hromada MS VZS.
Majetek zapůjčený P VZS je povinna MS VZS vrátit nejpozději do 30 dnů od ukončení registrace nebo zániku MS VZS.
11. Nejvyšším orgánem VZS je Republiková konference VZS, kterou svolává Prezidium VZS 1 x za rok. 1 x za 4 roky se koná Republiková konference volební.V období mezi Republikovými konferencemi VZS může být svolána mimořádná Republikové konference, a to na základě rozhodnutí Prezidia VZS a nebo žádosti nadpoloviční většiny, nejméně však 51 % , registrovaných MS VZS.
12. Delegáty na Republikovou konferenci VZS volí členové MS VZS podle poměrového klíče počtu delegátů k počtu členů MS VZS. Klíč stanoví Prezidium VZS.
13. Republiková konference VZS:
a) volí a odvolává Prezidenta a Prezidium VZS.
b) Volí Revizní komisi VZS.
c) Schvaluje zprávu o činnosti VZS za uplynulé období a zprávu o hospodaření včetně účetní uzávěrky.
d) Schvaluje hlavní směry činnosti VZS na další období.
e) Schvaluje Stanovy VZS a jejich změny, včetně znaku VZS.
f) Rozhoduje o návrhu na zánik VZS a naložení s jejím majetkem.
g) Schvaluje roční zprávy Revizní komise VZS.
14. Republiková konference rozhoduje usnesením. Je způsobilá usnášet se, je-li přítomna nadpoloviční většina delegátů, usnáší se prostou většinou hlasů přítomných delegátů.
Ke schválení Stanov a jejich změn, znaku VZS a k rozhodnutí o zániku VZS a naložení s jejím majetkem, je nutný souhlas 3/5 hlasů všech zvolených delegátů.
15. Prezidium VZS je řídícím výkonným a koordinačním orgánem činnosti VZS s působností v České republice. Prezidium VZS se skládá z prezidenta, viceprezidenta a minimálně 5 členů Prezidia VZS, volených Republikovou konferencí na dobu 4 let. Pokud se sníží počet členů Prezidia VZS, doplní se na plný počet podle pořadí počtu hlasů získaných ve volbách, avšak maximálně v rozsahu 40% členů Prezidia. Při překročení této hranice je svolána mimořádná Republiková konference prezidentem VZS.
16. Činnost Prezidia VZS řídí prezident VZS, který je statutárním zástupcem VZS. V době nepřítomnosti zastupuje prezidenta VZS v plném rozsahu jeho pravomocí viceprezident, ev. pověřený člen Prezidia VZS.
17. Prezidium VZS zejména:
a) koncepčně řídí a koordinuje činnost VZS a jejích orgánů v rámci stanovených úkolů VZS obsažených v plánech činnosti a v rámci schváleného rozpočtu VZS;
b) svolává Republikovou konferenci VZS a připravuje její program;
c) předkládá Republikové konferenci VZS návrh krátkodobých, střednědobných a dlouhodobých úkolů;
d) spravuje majetek VZS a odpovídá za řádné hospodaření VZS;
e) předkládá Stanovy Republikové konferenci VZS, schvaluje Jednací řád Prezidia VZS a další vnitřní předpisy VZS;
f) působí jako odvolací orgán v případech odvolání se člena VZS proti rozhodnutí orgánů MS VZS;
g) rozhoduje o dalších otázkách činnosti VZS, které nejsou vyhrazeny Republikové konferenci VZS;
h) schvaluje výši členského příspěvku a registračního poplatku;
i) o majetku, který je zapůjčen MS VZS rozhoduje P VZS.
18. Kontrolní a revizní činnost ve VZS je vykonávána revizory VZS. Kontrola orgány státní správy tím není dotčena
19. Bližší vymezení postavení, práv a povinností a činnosti orgánů VZS stanoví další vnitřní předpisy VZS.
Článek VIII.
Finanční zabezpečení, hospodaření a kontrola
1. Základními finančními zdroji k zabezpečení činnosti VZS jsou zejména:
a) členské a jiné příspěvky;
b) dary, odkazy, fondy a nadace;
c) výnosy ze sbírek, vlastního majetku a činnosti;
d) výnosy z cenných papírů a vlastních ekonomických aktivit;
e) prostředky ze státních dotací, ev. grantů.
2. Výše členského příspěvku je určena rozhodnutím Prezidia VZS stanovenou částkou pro všechny členy VZS. Tato částka je odváděna Prezidiu VZS 1 x ročně, včetně částky za registraci MS VZS u Prezidia VZS.
3. O výši příspěvku na úhradu nákladů činnosti MS VZS rozhoduje Valná hromada MS VZS.
4. VZS, její orgány a organizační jednotky hospodaří se svěřeným a vlastním majetkem samostatně na vlastní odpovědnost a jsou povinni zajišťovat jeho efektivní využití a ochranu. Přitom respektují příslušné směrnice VZS a obecně závazné právní předpisy.
5. MS VZS a ostatní orgány VZS mohou, v rámci zabezpečení poslání a plnění stanovených úkolů VZS účelově sdružovat finanční prostředky s dalšími subjekty, při respektování příslušných obecně závazných právních předpisů a vnitřních předpisů VZS, a to na základě písemných dohod.
6. Kontrolu účtů, hospodaření, evidence a správy majetku, dodržování rozpočtů a dodržování obecně závazných právních předpisů v činnosti všech subjektů VZS provádí revizoři, kteří jsou voleni na období 4 let. Revizoři jsou odpovědni ze své činnosti orgánům VZS, které je zvolily.
7. Kontrolu účtů, hospodaření, evidence a správy majetku, dodržování rozpočtů a dodržování obecně závazných právních předpisů u smluvně poskytovaných dotací, provádí pověřený ekonom VZS a Prezidium VZS. Ekonom zpracuje a předloží vždy na závěr účetního období Prezidiu VZS ke schválení zprávu o hospodaření včetně zprávy o hospodaření Prezidia a sekretariátu VZS. Tato zpráva je veřejně přístupná všem členům VZS.
Článek IX.
Závěrečná ustanovení
1. Členové VZS, kteří se podílejí na zajišťování akcí ČČK v rámci VZS i mimo toto své speciální působení, mohou být za záslužnou dlouholetou a obětavou práci oceněni.
2. VZS má svůj chráněný znak a název, který je používán k označení dokladů, písemností VZS a jejích orgánů a k označení prostředků a pomůcek používaných při akcích VZS, včetně označení členů VZS. Znak ani název VZS nelze použít k jiným účelům ani k označení jiné právnické či fyzické osoby bez souhlasu Prezidia VZS. Barevné vyobrazení znaku VZS obsahuje příloha č. 1 těchto Stanov.
3. Členové VZS používají označení, nápisy a oblečení, které jsou stanoveny vnitřním předpisem.
4. VZS je oprávněna používat při zajišťování akcí na vozidlech a plavidlech, účastnících se akcí, zvláštní signální zařízení (světelná a akustická), spojovou a potápěčskou techniku v souladu s platnými předpisy pro používání těchto zařízení.
5. Tato změna Stanov VZS ČČK byla schválena nejvyšším orgánem VZS dne 15.10.2005. Stanovy nabývají účinnosti dnem registrace na Ministerstvu vnitra ČR.
|
|